Тема: Оскар
Уайльд «Хлопчик-зірка». Еволюція образу
головного героя Символічний зміст назви казки
Мета: продовжити роботу над визначенням
головної думки та характеристики
головного героя казки О.Уайльда;
розвивати вміння
характеризувати персонаж, узагальнювати прочитане, роботи висновки, вміння
розв’язувати проблемні питання;
виховувати любов до
матері як визначеної цінності життя, як
основи духовної краси людини.
Обладнання: учнівські малюнки,ілюстрації до твору дітей та Д.Гордєєва, фрагменти з
фільму, плакати з виразами (Любов, як сонце світу, відкриває Безмежну велич
людської краси), Пісня “Сину,
сину...”; музика; М. Рибнікова «Зустріч»(
до фільму «Зоряний хлопчик»), терези,
квіточки , зірки
Тип уроку: поглибленої роботи над твором.
Хід уроку
Епіграф
:
«Прости
, Боже, прости , мамо,
Коли
що було не так,
Хоч
покаятись – це мало,
Та
усе ж це добрий знак!»
(
Роман Кузенко «Поклін матері»)
І.
Організаційний момент. Віршик (Діти,
один до одного , будь ласка, поверніться. Доброзичливо та щиро усміхніться.
У світ казковий і прекрасний час вирушати нам
До уроку всі готові? Можемо розпочинати)
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
Учитель.
Казку полюбляють всі, і тому сьогодні
заглиблюватися у казку будемо не лише ми , а й дорослі люди , які прийшли до
нас на урок. Адже недаремно О.Уайльд говорив «Мої казки призначені для дорослих
дітей від 18 до 80»
Отже, продовжуємо роботу над цікавою і , на мою думку, дуже повчальною
казкою О.Уайльда «Хлопчик – зірка». До нашого класу
завітала кореспондент журналу “Слово про казку”. Їй захотілося взяти інтерв’ю у
дітей з метою виявлення інтересу до казок та їх знань.
1.
Кореспондент: -
Добрий день, шановні п’ятикласники, шановна вчителько та гості уроку. Як вам
уже повідомили, я – кореспондент(П.І). Мені цікаво дізнатися, яку казку ви
вивчаєте зараз на уроці?
- Хто автор казки “Хлопчик-зірка”?(О.Уайльд)
- А чому казка розпочинається описом зими?(холодно, мороз)
- Що знайшли лісоруби в лісі?(дитину)
- Чому лісоруб вирішив взяти собі знайдену дитину?(він не міг покинути маленьку дитину загинути в лісі)
- Як ставилися у сім’ї лісоруба до Хлопчика-зірки?( його любили, піклувалися про нього)
- Чим він відрізнявся від інших дітей лісоруба?( він був не схожий на них зовні; і ріс він гарним, але гордим, жорстоким і егоїстичним)
- Яким зовні був Хлопчик-зірка, з чим порівнює його автор?(він був білим і витонченим, як слонова кістка, губи були, як червона квітка, а очі, як фіалки біля річки з чистою водою, а тіло було його таким, як білосніжний нарцис у полі, де ще не ступала нога косаря).
- А яким було серце у Хлопчика-зірки?(кам’яним; він зневажав усіх, любив тільки себе)
- Так, у Хлопчика-зірки було кам’яне серце. Як ви розумієте вислів “кам’яне серце”?
- Я задоволена вашими відповідями. Дякую вам. Бачу, вам справді сподобалась казка. Я бажаю, щоб у вас ніколи серце не ставало “кам’яним”.
Вчитель : Дякую.
Але я продовжую перевірку вивченого.
Запрошую
вас до музею загублених речей.
На
столі розкладено 10 предметів. Виберіть ті з них , що мають відношення до казки ( нарцис, камінь , жаба, змія, монета)
Отже ,
я гадаю ви добре опанували зміст казки і готові завершити роботу над казкою, поговоривши
про перетворення головного героя
( запис дати і
теми уроку)
ІІІ. Підготовка
до сприйняття нового матеріалу.
( на фоні музики слова вчителя)
Письменник писав: «Усі ми ходимо по багнюці, але деякі з нас
дивляться на зірки»
Кажуть, що кожна зірочка – це
чиясь душа. Народна символіка кваліфікувала «зорі – то як діти сонця і
місяця, то як запалені Богом свічки на честь народжених людей»
Як не згаснути , живучі на землі. Як залишити
по собі слід , про який будуть згадувати інші..
Що найголовніше у житті… Про це
піде мова на нашому уроці.
ІV. Сприйняття нового матеріалу.
1.Робота над образом
Хлопчика-зірки ( на екрані слайд із зображенням хлопчика - зірки, ілюстрація
Д.Гордєєва)
Ø Як Хлопчика-зірка з’явився на землі? А чому саме він впав з неба?
Ø Хлопчик-зірка ріс й виховувався вкупі з дітьми
Лісоруба, їв і пив з ними за одним столом і грався разом з ними. Чому став
іншим?
Ø Зачитайте портрет героя. Які риси характеру підкреслює
автор у зовнішності героя?(с.108).
Ø Чому завжди йде порівняння з квіткою «нарцис»?(бо у
перен. значенні нарцис - с.119-самозакохана,егоїстична,байдужа
до інших людина)
2.Перегляд фрагменту фільму «Зоряний хлопчик»
(перша зустріч хлопчика з матір’ю)
Ø Про які риси характеру говорить цей фрагмент?(звучить
запис пісні «Сину, сину ангел мій»)
Ø Яка з рис є, на вашу думку, найстрашніша? Чому?
• Проблемне питання
- Хто із представлених персонажів кінострічки мав
- Хто із представлених персонажів кінострічки мав
Кам’яне серце? (хлопик-зірка)
Золоте серце ?(жебрачка)
• Проблемне питання
- Чому на уроці у нас
є камінці? Що вони символізують?
- Чи відоме вам ім’я одного із персонажів казок Ганса Крістіана Андерсена, у котрого було крижане серце?
- На вашу думку, яке серце легше зробити теплим?
- Чи відоме вам ім’я одного із персонажів казок Ганса Крістіана Андерсена, у котрого було крижане серце?
- На вашу думку, яке серце легше зробити теплим?
Учитель. Хлопчик-зірка зрікся найдорожчої людини в світі, і його зірка згасла, як
згасла, закам’яніла його душа, в якій не було й крихти тепла, жалю, любові.
Чому зникла врода хлопчика?
Ø Чи усвідомив він свій гріх?(«Це, певне, така мені кара за мій
гріх. Адже я відмовився від рідної матері й прогнав її геть, я посоромився її і
вчинив жорстоко з нею. Тепер я піду й шукатиму її по всьому світу і не знатиму
спочинку доти, доки не знайду її»с.111).
Перелічіть , що зробив хлопчик,
аби отримати прощення матері?( пішов шукати матір і шукав її довгих 3
роки, попросив вибачення у «Божих створінь», яких ображав, дорогою допоміг зайцю звільнитися з
мисливської пастки, три рази віддавав монети прокаженому )
3.Перегляд уривку з фільма «Зустріч хлопчика з батьками» на фоні музики
до кінофільму «Зоряний хлопчик» Ю. Рибнікова
Ø Чому
відбулося нове перетворення?Чому казка має таку назву?
4.Отже , підсумуємо. Запишіть у зошиті у два стовпчика риси, якими був
наділений хлопчик спочатку і після
Ø Давайте
на ці терези покладемо риси героя , якими він був наділений на початку твору( самозакоханий, жорстокий, грубий, безжалісний, невдячний) На інший бік – його нові риси ( наполегливий, витриманий, милосердний, чутливий, справедливий,
щирий)Отже, терези переважили у бік гарних рис.
Ø
6.Учитель. Казка , як я уже зазначала на початку урок, дуже повчальна і
актуальна.
Ø Хто
може мені пояснити зміст виразу « зіркова хвороба»( Зіркова хвороба - зарозуміла, зухвала поведінка особи, що користується увагою інших)
7.Давайте спробуємо з вами дати
поради іншим як не захворіти на «зіркову хворобу» Прошу написати на цих
зірочках , про що треба пам’ятати , коли ти став успішним і , на перший погляд,
кращим за інших(бути
щирим, любити і поважати інших, не заздрити, не задирати носа)(зірочки
вішають на дошці)
8.Робота з епіграфом. Як слова Романа Кузенко розкривають зміст казки.
(слайд з епіграфом)
«Прости , Боже, прости
, мамо,
Коли що було не так,
Хоч покаятись – це
мало,
Та усе ж це добрий
знак!»
( Роман Кузенко «Поклін матері»)
ІІІ.Заключна бесіда : Чого вчить ця
казка ?
Учитель.
Український поет В.Симоненко дуже справедливо зауважив «Можна
вибрать друга і по духу брата,
Та не можна
рідну матір вибирати».
Про найкраще слово на землі йде
мова у віршу(читає підготовлена учениця)
Встаньте! Встаньте на коліна,
Рідну матір попросіть,
Лиш одна вона єдина
Допоможе і навчить.
Бог і матір на цім світі
Справедливий нам суддя.
Бог і мат і р– це суцвіття,
Бо святішого нема.
Рідна мати нас з дитинства
На добро благословить
Рука ніжна материнська
Нагодує і приспить
Отож, Богу помолімося,
За здоров’я матерів
І у пояс поклонімося
За сердечність їх дарів
Прости, Боже, прости, мамо,
Коли що було не так,
Хоч покаятись – це мало,
Та усе це добрий знак.
Встаньте! Встаньте на коліна,
Рідну матір попросіть,
Лиш одна вона єдина
Допоможе і навчить.
Вчитель. Язнаю, що у всіх вас , на щастя, є матері. А чи часто ми говоримо своїм
матусям про свої почуття до них?
Пропоную приготувати невеличкий сюрприз : на цих квіточках , що покладені у
вас на партах, напишіть свої побажання матусі і на найближчому сімейному святі
вручіть будь ласка, їх своїм матусям.
Бо ж любов до матері – одна з визначальних рис людини. Вона возвеличує
людей.
Тож , нехай і вас зігріває материнська ласка і любов ( під пісню про матір
учні пишуть свої побажання)
ІV. Домашнє завдання(на слайді ): написати твір – мініатюру «Що таке справжня краса?»
V.Оцінювання
навчальних досягнень: Нагородження золотою, срібною та бронзовою зіркою.
Дякуємо діткам, що так гарно попрацювали на уроці, дякуємо нашим гостям
, що завітали до нас на урок. Давайте, діти, на згадку про наш урок подаруємо
нашим гостям зірочки з порадами, як не захворіти на «зіркову хворобу».